Sviatosť krstu

"Svätý krst je základom celého kresťanského života, vstupnou bránou do života v Duchu, ako aj bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krstom sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako Božie deti, stávame sa Kristovými údmi, sme začlenení do Cirkvi a dostávame účasť na jej poslaní. A tak sa krst správne a vhodne definuje ako sviatosť znovuzrodenia skrze vodu v slove." (KKC 1213)

Milí rodičia, tešíme sa s Vami, že ste prijali dar života Vášho dieťaťa. Práve Vám sú venované nasledujúce informácie.

V našej farnosti obvykle krstíme počas alebo po svätej omši v nedeľu o 10:30 hod., prípadne po dohode s kňazom aj v sobotu dopoludnia.

Pred krstom rodičia dieťaťa a krstní rodičia absolvujú krstnú náuku, ktorú si dohodnú s kňazom.

Pred krstom sa odporúča rodičom dieťaťa a krstným rodičom prijať sviatosť zmierenia (spoveď).

Sviatosť krstu deťom v ohrození života vysluhujeme v nemocniciach (je potrebné telefonovať kňazovi - 0908 431 049).

Potrebné doklady k cirkevnej zápisnici (priniesť na krstnú náuku):

• Kopia rodného listu dieťaťa.
  • Ak bývajú rodičia mimo bratislavskej farnosti, musia priniesť tlačivo „Prepustenie ku krstu“ z farského úradu, kde bývajú.
  • Krstné listy oboch krstných rodičov, ktoré nesmú byť staršie ako 3 mesiace a musia obsahovať poznámku o birmovke.

Ku krstu si prineste:

• Bielu košieľku (môže mať napísané meno dieťaťa, dátum narodenia, dátum krstu)
  • Krstnú sviecu

Krstné meno

Odporúča sa rodičom dávať svojmu dieťaťu meno niektorého svätého, aby mohlo nasledovať jeho príklad a aby malo v nebi orodovníka u Boha.

Krstný rodič

Medzi krstným rodičom a dieťaťom vzniká krstom duchovné príbuzenstvo. Krstný rodič/ krstní rodičia majú byť pre dieťa príkladom vo viere.

Požiadavky na krstného rodiča/rodičov:

• Musí mať najmenej 16 rokov.
  • V minulosti prijal sviatosť birmovania.
  • Má byť v milosti posväcujúcej - najlepšie prijať pred krstom sviatosť zmierenia.
  • Ak je zosobášený, má žiť v usporiadanom kresťanskom manželstve.