Sviatosť manželstva

"Manželskú zmluvu, ktorou muž a žena vytvárajú medzi sebou celoživotné spoločenstvo, zamerané svojou prirodzenou povahou na dobro manželov a na plodenie a výchovu detí, povýšil Kristus Pán medzi pokrstenými na hodnosť sviatosti." (KKC 1601)

Sviatosť manželstva si vysluhujú samotní snúbenci. Kňaz je svedok a zástupca Cirkvi.

Vonkajším znakom (matériou) sviatosti manželstva je manželský sľub. Manželský súhlas musí byť daný slobodne. To znamená, že nikto nemôže byť do manželstva nútený. Kto by pod tlakom prijal túto sviatosť, prijal by ju neplatne. Byť slobodným pritom znamená nepodliehať žiadnemu núteniu a nemať prekážky zo strany prirodzeného alebo cirkevného práva.

Predstupňom sviatosti manželstva po spoznávaní a chodení partnerov je snúbenectvo. Je to čas spoznávania sa navzájom a spoznávania rodinného zázemia svojho partnera. Zasnúbenie je obdobie intenzívnej prípravy a spoznávania, učenie chápať sa navzájom, počúvať, prijať jeden druhého, preto sa odporúča aspoň pol roka pred sobášom. V Cirkvi je pre zasnúbenie určený špeciálny obrad požehnania. Tento síce nie je nutne požadovaný, ale odporúčame si ho vykonať.

O vyslúženie sviatosti manželstva žiadajú snúbenci v kancelárii farského úradu. Úmysel uzatvoriť manželstvo musia oznámiť minimálne 3 mesiace pred zamýšľaným termínom sobáša.

Sviatosť manželstva vysluhujeme spravidla v soboty v čase od 13:00 do 17:00 hodiny vo farskom kostole (mimo adventného a pôstneho obdobia).

Príprava na sviatosť manželstva prebieha v našej farnosti.

Potrebné doklady k cirkevnej zápisnici:

• Krstné listy oboch snúbencov, ktoré majú byť najviac 3 mesiace staré.
  • Ak ani jeden zo snúbencov nebýva v bratislavskej farnosti, musia priniesť „Licenciu na sobáš“ z farského úradu ženícha a nevesty.
  • Vyplnenú a opečiatkovanú civilnú zápisnicu z Miestneho úradu Bratislava - Nové mesto.
  • Občianske preukazy snúbencov.
  • Informácie o svedkoch (meno, priezvisko, adresa trvalého bydliska, rodné číslo, zamestnanie).