Sviatosť zmierenia

"Tí, čo pristupujú k sviatosti pokánia, dostávajú od Božieho milosrdenstva odpustenie urážky spôsobenej Bohu a zároveň sa zmierujú s Cirkvou, ktorú hriechom ranili a ktorá sa láskou, príkladom a modlitbami pričiňuje o ich obrátenie." (KKC 1422)

V našej farnosti spovedáme počas pracovných dní ako aj v nedeľu 30 minút pred každou svätou omšou.

Na prvý piatok v mesiaci spovedáme od 17:45 hod. a podľa potreby aj počas svätej omše, prípadne po nej.

Chorých, ktorí nemôžu prísť do kostola, spovedáme na osobné požiadanie v ich príbytkoch alebo v nemocniciach. Kontaktovať s kňazom sa môžete na 02/54 775 015 alebo 0908 431 049.

Príprava na sviatosť zmierenia

• Modlitba k Duchu Svätému, s prosbou, o múdrosť rozpoznať svoje hriechy, ktorými som urazil(a) dobrého Boha. Napríklad takto: Bože, Duchu Svätý, pomôž mi, aby som spoznal svoje hriechy pravdivo, zo srdca ich oľutoval, úprimne ich vyznal a aby som sa stal naozaj lepší.
  • Kedy som naposledy prijal(a) sviatosť zmierenia (približné obdobie – pred týždňami, pred mesiacmi, pred rokmi)?
  • Vykonal(a) som udelené pokánie (pokutu)? Zamlčal(a) som vedome nejaký ťažký hriech?
  • Spytovanie svedomia – vzhľadom na môj stav – či som dieťa (do 14 rokov), mladý (od 14 rokov), dospelý, manžel, manželka, otec, matka,.... Podľa potreby si svoje hriechy píšem na papierik. Nikdy nie do mobilu! (Mobil do spovednice nepatrí z dôvodu väčšej bezpečnosti spovedného tajomstva.)
  • Osobné predsavzatie. Má byť reálne, nie nad osobné sily a jeho cieľ je zlepšiť vzťah k Pánovi, k blížnym a k sebe samému (napr. ak mám problém s klamstvom, budem sa snažiť hovoriť pravdu).

Po príprave môžem prijať sviatosť zmierenia - svätú spoveď.

Priebeh svätej spovede

• Pozdrav: Pochválený buď Ježiš Kristus.
  • Prežehnanie sa: V mene Otca i Syna i Ducha Svätého.
  • Po prežehnaní poviem kedy bola posledná svätá spoveď (pred týždňom, pred mesiacom,...).
  • Vyznanie hriechov: Odporúča sa uvádzať hriechy stručne a jasne; v prípade ťažkých hriechov uviesť počet; v prípade závažných okolností uviesť základné detaily pre doplnenie – to v prípade, ak ste si nie istý závažnosťou skutku. Svätá spoveď nie je obhajoba, ale vyznanie hriechov a následné zmierenie s Bohom. V prípade potreby môžu byť hriechy čítané z papierika, ktorý treba po spovedi zničiť.
  • Ponaučenie, povzbudenie a pokánie (udeľuje kňaz).
  • Ľútosť (takto alebo podobne): Bože môj, celým srdcom ťa milujem a preto veľmi ľutujem, že som ťa hriechmi urazil. Chcem sa naozaj polepšiť a hriechu sa chrániť. Otče, odpusť mi pre krv Kristovu.
  • Kňaz mi v mene dobrého Boha udelí rozhrešenie.
  • Prežehnám sa.